טיפים לסידור וארגון הבית

מאמרים
מאת ליאת מנגד וייס
טיפים לסידור וארגון הבית, לבעלי הפרעות קשב וריכוז

10 הטיפים, שיעזרו לכם, בכלל ולבעלי הפרעות קשב, בפרט, לסדר את הבלאגן.

מאת: ליאת מנגד וייס
מרץ, 2013
אחד מהמאפיינים הבולטים של בעלי הפרעות קשב וריכוז, הוא הבלאגן: תיק העבודה או הילקוט מצויים בפינת האוכל, על הכיסא במטבח מונחות המכנסיים שנלבשו, בסלון זרוקות הנעליים, הכביסה הנקייה שהוצאה מהמכונה, נמצאת בכל פינה. על שולחן העבודה ניירת רבה, כוסות וחפצים שונים. התיק כבד ועמוס בפתקים וחפצים, אך הפלאפון או הארנק נשכחו ואינם בתוכו. הארונות מתפקעים וגדושים בשלל פרטי לבוש, נעליים וחגורות מגוללים אלה באלה, דבר המקשה למצוא את החולצה או הנעל המבוקשת ואפילו קורה כי פריטי לבוש, החבויים מן העין בשל הבלאגן, נשכחים במחשכי הארון.

כשסוף סוף מחליטים "להתלבש" על הבית ולהשליט סדר בבלאגן, בעלי הפרעות קשב מתבלבלים ומתפזרים על פני ריבוי המשימות. הם מתחילים לבצע משימה ולפני שמסיימים אותה, פונים למשימה הבאה וכן הלאה. נוצר מצב של התחלות רבות ללא השלמה של אף משימה עד תומה.

הינה מס' טיפים, שיסייעו לבעלי הפרעות קשב וריכוז להנחיל מעט סדר בבלאגן.

1. תכנון מוקדם - קנו את מוצרי הניקיון מראש.

2. וודאו שיש לכם די זמן - התחילו, כשיש לכם מס' שעות פנויות, על מנת שיתאפשר לכם לסיים את המשימה ולא לקטוע את העשייה באיבה.

3. הימנעו מהסחות - כבו טלוויזיות, מחשבים, נתקו טלפונים וכל מה שעלול להסיח את דעתכם מהמשימה.

4. הכניסו שמחה - פיתחו את החלונות כך שיכנס המון אור, שימו מוסיקה שאתם אוהבים. כל אלה ימלאו אתכם באנרגיית עשיה חיובית.

5. תפסת מרובה, לא תפסת - אל תתפזרו על פני כל הבית, פן תמצאו עצמכם בבית מבולגן, למרות שעבדתם שעות רבות. בחרו להתמקד בכל פעם בחדר אחד/ארון אחד/אזור אחד.

6. פשוט וקל, תחילה - התחילו, דווקא, במדף שקל לסידור. תחושת ההצלחה תעודד אתכם להמשיך הלאה ולכבוש יעד נוסף. כך, גם אם לא תספיקו לסדר את המדף העמוס ביותר, הרי שעדיין סידרתם את רוב החדר וזו הרגשה נהדרת ובוודאי זהו מצב העדיף על פני סידור מייגע ומתיש של מדף אחד בעייתי, בעוד שאר החדר נותר מבולגן.

7. ארגון ניירת ללא תיוק - לצורך ארגון הניירת, הצטיידו בתיקיה, המחולקת לתאים רבים. כך, תוכלו לייחד כל תא לנושא אחר, בנק, ארנונה, טלפון וכו', ללא צורך לבזבז זמן על תיוק.

8. לזרוק! פחות פריטים – פחות בלאגן. כל פריט, שלא נעשה בו שימוש במשך יותר משנה, העבירו הלאה או זרקו. אל תאגרו חפצים, שמא תמצאו עצמכם שבויים וחנוקים בבית, המשמש מחסן לכל חפציכם ולכם אין מקום בו.

9. זיכרונות למזכרת – הציורים שהילדה ציירה בגן מרגשים אתכם? הבגדים הקטנים של התינוק מעוררים בכם זיכרונות מרגעים קסומים? יש מקום לנוסטלגיה, אך בכדי לשמר זיכרונות, אין צורך לשמור כל קשקוש מהגן... ארגנו ארגז זיכרונות קטן לכל ילד ובו הכניסו בגד אחד ראשון להתרפק עליו, ציור או שניים למזכרת, נעל ראשונה וזהו. את יתר הבגדים והחפצים פנו. החוויות והאהבה יישמרו בליבכם. 

10. צעצועים רבים ואין במה לשחק – קופסאות המשחקים והצעצועים של הילדים עמוסים וגדושים, פלא שהם אינם מוצאים דבר ומשתעממים? כל צעצוע פגום או שבור – זרקו. השאירו רק את התקינים והשמישים. בחרו מתוכם מס' צעצועים, אותם תסדרו באופן נגיש בחדר. את שאר הצעצועים התקינים, אחסנו בקופסה גדולה. בכל מס' שבועות, החליפו בין הצעצועים בקופסה לאלה שהיו בחדר. כך תגוונו את המשחקים של הילדים, מבלי ליצור עומס ובלגן והילדים, מצדם, יחוו זאת כאילו קיבלו משחקים חדשים.

ואם, למרות שלל העצות, עדיין קיים קושי בארגון וסדר, הטיפ האחרון תמיד מצליח:

התחתנו עם בן זוג מסודר או שכרו שירותיה של חברה המתמחה בסדר וארגון.

איך להתחיל לעשות סדר בחיים? לחצו כאן

בהצלחה!


כל הזכויות שמורות לליאת מנגד וייס | אין להעתיק את המאמר או חלקים ממנו


ליצירת קשר מהיר
מלאו את הטופס הבא ואתקשר אליכם
כן, אני רוצה לקבל מידע בנושא הפרעות קשב