ברוכים הבאים להולנד - על הורות לילדי ADHD

מאמרים
מאת ליאת מנגד וייס

ברוכים הבאים להולנד - על הורות לילדים עם הפרעת קשב

בפגישותיי עם הורים של ילדים עם הפרעות קשב, אני פוגשת הורים המתמודדים עם הורות מאתגרת בעלת קשיים ייחודיים, המשפיעים מאוד על איכות החיים של המשפחה כולה. מצאתי סיפור מקסים, שנכתב בידי אמילי פרל קינגסלי, המתאר את החוויה באופן נפלא:

כשעומד להיוולד לכם תינוק, זה כמו לתכנן חופשה אגדית באיטליה. אתם קונים מפה וספר הדרכה ומתכננים תכניות נפלאות של מה תעשו ולאן תלכו: הקולוסאום, הפסל של דוד, הגונדולות בוונציה..., אתם אפילו לומדים להגיד מספר משפטים באיטלקית, ואתם מתרגשים מאוד מהחוויה הצפויה לכם.

חסרי סבלנות אתם כבר להוטים לצאת, והנה מגיע היום המיוחל. נרגשים אתם אורזים מזוודות, יוצאים לדרך וכמה שעות אחר כך המטוס נוחת, והדיילת אומרת: "ברוכים הבאים להולנד".

"הולנד?" אתם שואלים, "מה זאת אומרת הולנד?, אנחנו אמורים להגיע לאיטליה, כל חיינו חלמנו להגיע לאיטליה". אבל היה שינוי בתוכנית הטיסה, אתם בהולנד וכאן אתם צריכים להישאר.

הדבר החשוב הוא שלא הביאו אתכם למקום נורא או דוחה, מלא במגיפות, רעב או מחלות אחרות. זה רק שהגעתם למקום שונה מזה שתכננתם.

עכשיו אתם צריכים לצאת ולקנות מדריך אחר, מפות אחרות, וללמוד מילים בשפה שונה. אתם פוגשים אנשים שמעולם לא פגשתם בעבר.

אכן מקום שונה. אולי איטי יותר מאיטליה, אולי פחות מהודר או ראוותני. אבל רק מקום אחר.

לאט אתם מתאוששים, לוקחים נשימה עמוקה ומתחילים להתבונן מסביב, ורואים שבהולנד יש טחנות רוח ופרחים מרהיבים. בהולנד יש אפילו אמנים מפורסמים.

עדיין, אנשים שאתם פוגשים מסביב עסוקים בלנסוע ולחזור מאיטליה, מתארים איך בילו שם נפלא ובשארית חייכם תמיד תאמרו: "כן, שם גם אנחנו היינו אמורים להיות, כך תכננו". והכאב על אותו חלום אבוד ילווה אתכם תמיד תמיד.

הנקודה החשובה היא, שאם תבזבזו את חייכם בלהתאבל על חלום שלא יתגשם, לעולם לא תוכלו לראות וליהנות מכל הדברים הנפלאים והייחודיים שיש להולנד להציע לכם...


כדי שנוכל ליהנות מהמקום החדש שהגענו אליו ולגלות את הדרכים הנעימות ביותר והמקומות המומלצים לבילוי, עלינו ללמוד עליו. ללמוד על ההתנהלות האופיינית במקום החדש, על היתרונות והחסרונות שבו, על אוצרות הטבע המצויים בו, על הסכנות הטמונות בין נופיו, על התרבות והאמונה המאפיינים את תושבי המקום, על מזג האוויר, על השפה המדוברת ועל הגינונים האופייניים בו. כך נשכיל לצעוד בדרכים הנעימות יותר, היפות יותר, המרגשות ונחווה חוויות מעצימות.

זוהי משמעותה וחשיבותה של הדרכת ההורים. בכדי ללמוד להתנהל באופן יעיל ונכון יותר עם הפרעת קשב ובכדי שנוכל לראות ולחזק את התכונות הטובות והיתרונות בילדנו ולדעת להקל על הקשיים והאתגרים, עלינו, תחילה, להבין מהי הפרעת הקשב, על אופן ביטוייה ועל הדרכים להתמודד עם מאפייניה באופן יעיל, בונה, מעצים ותומך.  

למידע אודות הדרכת הורים או סדנת הורים קרובה: 0546-426667, ליאת

*כל הזכויות שמורות לליאת מנגד וייס
ליצירת קשר מהיר
מלאו את הטופס הבא ואתקשר אליכם
כן, אני רוצה לקבל מידע בנושא הפרעות קשב