שאלות נפוצות

היום הזה הוא התחלה,
בדף חדש אתה נוגע
• האם הפרעת קשב עוברת בגיל ההתבגרות?
לא. הפרעת הקשב ברוב המקרים אינה עוברת, והחלק ההיפראקטיבי בלבד דועך. גם כאשר אומרים שההפרעה עוברת, מדובר בעצם במצב בו מנגנוני הפיצוי והשליטה שהאדם פיתח מאפשרים לו לחיות ללא מצוקה, אך אם יופיעו מצבי לחץ (למשל למידה לבגרויות), הפרעת הקשב "תצוף ותעלה" על פני השטח.

• האם הפרעת קשב היא פגיעה מוחית?
לא נכון. הפרעת הקשב אורגנית - תורשתית, והיא תוצאה של תפקוד שונה של המוח, אך לא מדובר בפגיעה מוחית.

• האם הפרעת הקשב יכולה להיות על בסיס רגשי?
לא נכון. הפרעת הקשב היא כאמור אורגנית - תורשתית. אם היא אינה מטופלת, נוצרים סביבה מאפיינים של הפרעות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות, אך הם משניים. יש מצבים בהם יש פגיעה בריכוז על רקע בעיה נפשית, אך זו אינה הפרעת קשב.

• האם הטיפול בהפרעת קשב אינו חובה?
לא נכון. הפרעת קשב לא מטופלת גורמת לנזקים משמעותיים בתפקוד בכל התחומים. יש דיווחים רבים על התפתחות של דיכאון וחרדה, הידרדרות לעבריינות, התמכרויות לסמים, חוסר יציבות וחוסר סיפוק בכל תחומי החיים.

• מה ההבדל בין ADD לבין ADHD?

עד לאחרונה, היה מקובל להבחין בין ילדים שסובלים מהיפראקטיביות, כלומר ילדים שסובלים מתנועתיות יתר מוטורית לבין ילדים (בדרך כלל ילדות) שסובלים רק מחוסר קשב. אולם לאחרונה הוחלט לבטל את האבחנה מאחר והמכנה המשותף של כל הסובלים מההפרעה הוא מחסור בדופמין שגורם להפרעות השונות וההבדל הוא בביטוי החיצוני של ההפרעות: תנועתיות יתר או חולמנות

• האם הפרעת קשב נפוצה יותר בקרב בנים מאשר בקרב בנות?
האבחנה שכיחה בהרבה בזכרים, ביחס של 1:9 במחקרים קליניים לעומת 1:4 במחקרים אפידמיולוגיים. כנראה, חלק מהפער נובע מזיהוי מהיר יותר של הבנים עקב היפראקטיביות ניכרת יותר, כלומר הטיה הנגרמת מהפנייה סלקטיבית, עם זאת, קיום הפער גם במדגמים האפידמיולוגיים מצביע על נטייה מולדת גדולה יותר בבנים.

• איך והיכן מאבחנים הפרעות קשב
תהליך האבחון נעשה אצל אנשי מקצוע שהוכשרו לכך לדוגמה: פסיכיאטרים, נוירולוגים או נוירופסיכולוגים.
תהליך אבחון הפרעות קשב מבוסס על הקריטריונים שהותוו על ידי המדריך למחלות פסיכיאטריות DSM IV. הבסיס לאבחון הוא ראיון היכרות עם ההורים והילד. יש חשיבות רבה לקבלת מידע מבית הספר לגבי ההתנהגות החברתית של הילד כמו גם הישגיו הלימודיים.
לאחר ראיון היכרות בסיסי מבוצע מבחן TOVA ובמידת הצורך חוזרים על המבחן לאחר נטילת ריטלין כדי לראות האם יש הבדל.

• באיזה גיל אפשר להתחיל אימון לילדים?
אפשר להתחיל תהליך אימון בסביבות כיתה ג', ד', כאשר הילד בשל ללקיחת אחריות פעילה על התהליך. לפני גיל זה, ניתן לסייע לילד באמצעות אימון ההורים ודרך התנהלות ההורים ותגובתם לנוכח קשיי הילד, ניתן להקל ולהקנות דרכי התמודדות יעילים.

רוצה להתחיל לשפר ולהצליח?
ליצירת קשר מהיר
מלאו את הטופס הבא ואתקשר אליכם
כן, אני רוצה לקבל מידע בנושא הפרעות קשב